Wazony dekoracyjne - praktyczne i ponadczasowe

Każdy wazon służy przede wszystkim do umieszczania w nim pięknych bukietów, dekoracyjnych gałązek czy pojedynczych kwiatów. Taki widok sprawia, że we wnętrzu robi się radośniej i cieplej. Jednak wazon ozdobny to nie tylko praktyczny dodatek Twojego pomieszczenia. Może dodawać także pięknego uroku i świeżości w salonie, sypialni czy przedpokoju. Jakie wybrać i gdzie je ustawić?

Srebrny wazon z niklu

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych szklanych wazonów są srebrne, np. wykonane z niklu. Nie występują one zbyt często w sklepach z dekoracjami do domu, dlatego stanowią unikatową ozdobę. Będą zatem pasować do klasycznych wnętrz, a także bardziej nowoczesnych, ze względu na swój uniwersalny kolor. Ważny jest także wybór kształtu i wymiaru, który będzie pasować do Twojego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest delikatny kielich na subtelnej podstawie. Taki model doda szyku i elegancji. Świetnie wygląda samodzielnie, a także z bukietami świeżych kwiatów. To doskonałe uzupełnienie pustych kątów w domu, np. w przedpokoju czy przestronnym salonie. W przypadku podłogi, lepiej postawić jednak na modele wysokie niż szerokie. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądać subtelnie i uroczo. Mniejsze propozycje, np. do 30 centymetrów, możesz ustawić w dowolnym miejscu. To ciekawa ozdoba komody czy niskiego stolika RTV. Unikaj jednak zbyt wysokich wazonów dekoracyjnych na parapecie, ponieważ mogłyby one przyciemnić pomieszczenie. Tak samo jest ze stołem w jadalni. Wymiar wazonu musisz dostosować do jego wielkości. Zbyt duży będzie powodował, że pomieszczenie stanie się „przytłoczone”, z kolei zbyt mały może wyglądać zabawnie przy ogromnym stole. 

Odrobina koloru

Wazon dekoracyjny nie musi być nudny! Odrobina koloru doda wnętrzu żywego nastroju i radości. Pamiętaj, aby jego kolor dopasować do innych dodatków, np. tekstyliów czy akcentu kolorystycznego na ścianie. Kolorowe wazony świetnie wyglądają pojedynczo, a także w towarzystwie. Dwie ozdoby obok siebie mogą mieć taki sam wzór oraz kolor. Możesz także zacząć eksperymentować i postawić np. żółty wazon w towarzystwie srebrnego. Baw się kształtami i odcieniami, aby stworzyć doskonałą dekorację nawet bez żywych kwiatów. Staraj się dobierać je w taki sposób, aby nawiązywały zarówno do pozostałych elementów wyposażenia domu, a także do Twojej osobowości i charakteru pomieszczenia. Podczas wyboru odpowiednich wazonów dekoracyjnych, sprawdź także materiał wykonania. Ozdoby z ceramiki, dodatkowe zdobienia oraz wzory mogą stanowić prawdziwe dzieło sztuki. Nawet podczas wymiany mebli, poduszek dekoracyjnych czy oświetlenia w domu, taki wazon wciąż znajdzie swoje zastosowanie we wnętrzu.