4 porady jak dobierać poduszki dekoracyjne

Twoje poduszki dekoracyjne będą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie, kiedy zadbasz o ich ułożenie, odpowiednią kolorystykę oraz kształty. Jak je ułożyć na kanapie lub na łóżku w sypialni? Czy liczy się ich wielkość? Dowiedz się z naszego poradnika.

Odpowiednia kolorystyka, czyli jaka?

Rozejrzyj się po swoim wnętrzu i zobacz, jakie barwy przeważają. Kiedy już ustalisz, jakie odcienie występują na ścianie, wśród tekstyliów oraz mebli, możesz przyjąć dwie zasady. Pierwszą z nich jest dobranie odcienia poduszek dekoracyjnych w taki sposób, aby komponowały się z całą resztą. To jest propozycja dla tych osób, które lubią harmonię i spokój. Jeśli odcienie w Twoim wnętrzu są kremowe lub beżowe – w takim właśnie kolorze wybierz swoje poduszki. Możesz dobrać do niej odcienie szarości lub delikatnej mięty. Poduszki mogą mieć delikatny wzór lub przeszycia, które będą doskonale pasować do całej reszty. Nie przesadzaj z ilością kolorów. Wśród poduszek 3 różne odcienie będą dobrym rozwiązaniem. Drugą zasadą jest dobór barwy kontrastującej, co jest świetnym pomysłem na stworzenie odważnego wnętrza. Efekt jest wyrazisty, dlatego jeśli w Twoim wnętrzu przeważa szarość, postaw na pomarańczowe lub żółte poduszki. Świetnie sprawdzi się także elegancka czerwień.

Nie przesadzaj ze wzorami

Lubisz poduszki dekoracyjne z motywem kwiatowym? Nic dziwnego, one świetnie dodają wnętrzu przytulności, wiosennej atmosfery i radości. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Jedna lub dwie poduszki z motywem kwiatowym wystarczą na kanapie lub łóżku. Jako tło, użyj gładkich poduszek dekoracyjnych lub takich motywów, które będą stanowiły delikatną bazę dla motywu kwiatowego. Łączenie ze sobą wzorów może okazać się świetnym, kreatywnym zajęciem. Połączenie jednej poduszki w podłużne pasy z drugą – jednolitą – będzie prezentować się stylowo i elegancko.

Nie bój się łączenia tkanin

Kto powiedział, że wszystkie poduszki muszą być bawełniane? Połączenie różnych tkanin doda Twojemu wnętrzu przytulności oraz wyjątkowego ciepła. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie poduszki ze sznurka bawełnianego, który przypomina wełnę wraz z gładką poduszką w delikatnym odcieniu. W ten sposób, stworzysz kompozycję unikatową, zarówno na kanapie w salonie, jak i na łóżku w sypialni. Świetnym materiałem, który będzie uzupełniał bazę w delikatnych odcieniach jest len. To tkanina naturalna oraz miękka w dotyku. Będzie dobrze prezentować się z bawełną.

Kształt ma znaczenie

Kwadratowe poduszki są najbardziej popularne, dlatego warto przełamać je innymi kształtami. Świetnym pomysłem jest zestawienie tradycyjnych dodatków z prostokątnymi poduszkami. Wystarczy krótka zabawa z odcieniami i stworzysz kompozycję, która doda Twojemu wnętrzu uroku. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie poduszki np. w kształcie kota. Nie musi to być jedynie dodatek do pokoju dziecięcego. Razem z kwadratowymi poduszkami, stworzy niezwykłe połączenie. Chcesz jeszcze bardziej wyróżnić swój pokój? Wybierz wałek dekoracyjny, który może być alternatywą tradycyjnej poduszki.