Jaką kołdrę wybrać? Krótki poradnik

Kołdra towarzyszy nam przez cały czas, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wybór. To zakup na wiele lat, a w dodatku ma wpływ na komfort podczas snu, odpowiedni przepływ powietrza, a także dekorację sypialni. Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru odpowiedniej kołdry.

Jaki wybrać rozmiar?

Zanim kupisz kołdrę, zastanów się, jaki rozmiar będzie odpowiedni. Wszystko zależy od tego, czy ma ona być idealna dla dziecka, jednej dorosłej osoby czy dla pary. Kołdra dla dziecka powinna mieć rozmiar 90×100 cm lub 100×135 cm. Takie rozwiązanie sprawdzi się do łóżeczka maluchów. Jeśli chcesz postawić na kołdrę dla jednej osoby, wybierz rozmiar 140×200 cm lub 155×200 cm. W przypadku łóżka małżeńskiego, najlepiej sprawdzi się rozmiar 160×200 cm, 180×200 cm lub większe. Rozmiar możesz także dobrać do indywidualnych preferencji, np. dla osób wyższych, kołdra będzie musiała być odrobinę większa. Obawiasz się, że Twoja druga połowa będzie zabierać Tobie kołdrę podczas snu? Wybierz większy rozmiar, aby czuć się komfortowo. Weź także pod uwagę wymiar łóżka. Zdecydowanie lepiej prezentuje się większa kołdra niż taka, która wydaje się za mała.

Wypełnienie kołdry

Na rynku znajduje się wiele rodzajów wypełnienia kołder. Najprościej można je podzielić na naturalne i syntetyczne. Pierwsze z nich to np. pierze lub puch. Syntetyczne materiały to np. włókna poliestrowe, które są bardziej sprężyste i przyjazne dla alergików. Jaki typ kołdry jest dla Ciebie idealny?

  • kołdry puchowe – najbardziej popularny rodzaj wypełnienia, który składa się z ptasich piór. Świetnie sprawdzi się zimą, bo tkanina ogrzewa całe ciało, a z kolei latem odprowadza pot i wilgoć. To produkt naturalny,
  • kołdry z pierza – wypełnienie różni się od puchowej, ze względu na połączenie ptasich piór z puchem. To także naturalny, ekologiczny wybór, jednak nie jest zalecany alergikom.
  • kołdry z włókna poliestrowego – są sprężyste, elastyczne i antystatyczne. Świetnie sprawdzają się dla alergików i zdecydowanie lepiej radzą sobie zimą niż latem. Nie są aż tak ciepłe jak np. kołdry puchowe.
  • kołdry z granulatu silikonowego – wnętrze wypełnione jest sztucznym puchem, czyli włóknami pozwijanymi w kłębuszki. To rozwiązanie puszyste i elastyczne.
  • kołdry z włókna silikonowego – wnętrze wykonane jest z włókna poliestrowego i dodatkowej warstwy silikonu. Produkty tego rodzaju są elastyczne i lekkie, jednocześnie nie odkształcają się. Wskazane dla alergików.

Istnieją także kołdry, które mają wypełnienie z włókna rurkowego, spiralnego i poliestrowo-silikonowego. Taki środek gwarantuje sprężystość i puszystość kołdry. To rozwiązanie na cały rok. Latem takie połączenie to pewność, że wentylacja powietrza będzie odpowiednia, a z kolei zimą okaże się ciepła i miła w dotyku. Uniwersalne kołdry całoroczne to rozwiązanie praktyczne. Wypełnienia syntetyczne to rozwiązanie bardzo praktyczne, ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości. Z łatwością kołdrę możesz wyprać w domowych warunkach. Jeśli chodzi o sprężystość, tkaniny poliestrowe szybciej mogą się odkształcać, czyli po jakimś czasie stają się płaskie i twarde. Jednak jest to idealne rozwiązanie dla dzieci i alergików, ze względu na mniejsze ryzyko rozwoju roztoczy i bakterii.

Ważne jest także poszycie

Wykończenie kołdry w postaci poszycia ma wpływ na komfort i wytrzymałość tkaniny. Najbardziej popularne jest pokrycie bawełniane, które ma skuteczną wentylację i wygląda estetycznie. Poszycie może być także bawełniano-poliestrowe, co jest rozwiązaniem tańszym, jednocześnie wytrzymałym i naturalnym. Ciekawym rozwiązaniem są mikrowłókna, znane także jako mikrofibra i mikrofaza. To cienkie włókna poliestrowe i poliamidowe. Efekt takiego poszycia to miękkość i niezwykła przyjemność w dotyku, która idzie w parze z wytrzymałością.

KOŁDRY PODUSZKI I POŚCIELE W VENO-ART