Drewniany stolik - czy warto go mieć i gdzie zastosować?

Drewniane meble od lat goszczą w domach i to nie tylko w stylu klasycznym. Coraz częściej są elementami nowoczesnych aranżacji, które na sam widok zapierają dech w piersiach. Drewniany stolik to jeden z elementów wyposażenia, który przede wszystkim pełni rolę mebla do kawy czy herbaty. Jest jednak wiele innych zastosowań, o których dowiesz się czytając ten artykuł.

Meble drewniane – dlaczego warto?

Przede wszystkim drewno jest ponadczasowe i unikatowe. Co to tak naprawdę oznacza? Możesz liczyć na to, że każdy blat stolików drewnianych czy kredensów będzie się od siebie różnić pod względem zabarwienia czy wyglądu słojów. Nie ma zatem dwóch takich samych mebli, co świadczy o ich wyjątkowości. Takie elementy wyposażenia jak stolik drewniany są także niezwykle wytrzymałe. Przetrwają niejeden remont czy przeprowadzkę, a także zniosą codzienne uszkodzenia. Ponadczasowość to z kolei gwarancja, że nawet po wielu długich latach użytkowania, mebel nadal będzie pełnić ważną rolę w aranżacji. Drewno jest na tyle uniwersalne, że prezentuje się doskonale w wielu stylach.

Naturalność i elegancja w jednym

Meble drewniane prezentują się naturalnie ze względu na ich niecodzienną strukturę. Dzięki temu łatwo można dopasować do nich liczne dodatki do domu. Pod słowem naturalność kryje się jednak coś więcej. Przede wszystkim, drewno jest idealną alternatywą tworzyw sztucznych czy innych materiałów. Nie przyciąga kurzu i ma właściwości antystatyczne. Doskonale sprawdzi się w pokojach dla dzieci, a także miejscach, w którym przebywają alergicy. Odpowiednio zabezpieczone drewno pokryte dodatkowo lakierami czy bejcami nie będzie także tracić na swoim wyglądzie nawet pod wpływem wilgoci. Meble drewniane, w odróżnieniu od płyt MDF czy wiórowych, będą dłużej zachowywały swój naturalny wygląd. Materiały syntetyczne szybciej przyciągają kurz oraz z biegiem czasu mogą matowieć lub odpryskać. Wystarczy tylko pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna, aby cieszyć się z jego wyjątkowego charakteru przez długi czas.

Stolik drewniany – jak dopasować go do aranżacji?  

Jednym z popularnych elementów wyposażenia jest stolik drewniany. Możesz go wykorzystać właściwie w każdym wnętrzu, ze względu na minimalistyczny charakter oraz wspomnianą wcześniej naturalność. Bez problemu przełamie wygląd np. popularnych w ostatnich latach mebli o białym wykończeniu. Drewno świetnie prezentuje się z metalowymi nogami. Takie połączenie doda odrobinę rustykalnego stylu np. w pomieszczeniach w aranżacji loftowej lub glamour. Atutem stolika drewnianego jest także jego uniwersalność. Takie połączenie to doskonałe rozwiązanie nie tylko jako mebel do salonu, ale także np. na balkon czy do sypialni jako stolik nocny. Warto jednak pamiętać o tym, że drewno trzeba dopasować do innych elementów wykończeniowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na odcień mebli – czy jest ciepły czy chłodny, a następnie oceń barwy, które występują w Twoim wnętrzu. W ten sposób łatwiej będzie Ci dopasować stolik do podłóg czy kolorów ścian, a także innych mebli. Drewna nie może być także za wiele, szczególnie w pomieszczeniach małych i zaciemnionych. Przestrzeń będzie wydawać się stłumiona oraz mało przytulna.